Zwykłe i specjalne przesyłki lotnicze

Współcześnie bardzo szybką i jedną z najczęściej wybieranych form przewozu jest transport samolotowy. Ma go w ofercie każdy międzynarodowy spedytor o zasięgu światowym, przewoźnicy krajowi, prywatne przedsiębiorstwa kurierskie i oficjalne instytucje, na przykład poczty. Spedycja powietrzna jest coraz częściej wykorzystywana w gospodarce – towary sprowadzane i wysyłane z różnych krajów przewożone są tam właśnie za pośrednictwem samolotów transportowych, aby następnie powędrować do magazynów w marketach i w końcu na sklepowe półki.
Obecnie w transporcie powietrznym towarów odróżnia się zwykle dwa rodzaje paczek: zwykłe oraz specjalne. Te pierwsze to w dużej mierze wysyłane przez prywatne osoby paczki, przesyłki pocztowe, produkty nabywane w zagranicznych sklepach z elektroniką. Przesyłki lotnicze, jakie przewoźnik ocenił jako specjalne, to zwykle różnego rodzaju przesyłki o dziwnych wymiarach oraz wymagające specjalnego traktowania – żywy inwentarz, materiały chemiczne, ciała zmarłych, substancje niebezpieczne, amunicja, paczki. Niektórzy globalni spedytorzy do tej grupy zaliczają też produkty żywnościowe, a więc takie, jakie mogą łatwo się zepsuć i wymagają bezpośredniego transportu do odbiorcy i wszelkie paczki wartościowe. Zwykłe i specjalne przesyłki lotniczeDo tych ostatnich zaliczają się nie tylko transportowane samolotami rzeczy codziennego użytku, jak przykładowo pierścionki, meble, muzealne zabytki, ale również przewóz paczkowanych pieniędzy, sztabek złota albo kamieni szlachetnych. Chociaż sam transport lotniczy wiąże się najczęściej z przesyłkami, jakie należy samemu dostarczyć do portu lotniczego i z tego lotniska potem odebrać, w ostatnich latach model ten ulega powoli zmianie.
Coraz częściej zlecając przesyłki lotnicze możemy wybrać najlepszą dla nas formę ich dostarczenia i odbioru. Istnieje możliwość na przykład transportu paczki w systemie z domu do domu – po przesyłkę przyjeżdża kurier i to on dostarcza ją odbiorcy oraz podobna opcja od drzwi do lotniska. Przez to spedycja powietrzna to dzisiaj forma przesyłania towarów atrakcyjna nawet dla zwykłego Kowalskiego.